Πίνακας των οικισμών της Ηπείρου με αλφαβητική σειρά βάσει της παλαιάς ονομασίας

Μετονομασίες των χωριών της Ηπείρου
Παλαιό όνομα Νέο όνομα Νομός ή περιοχή Έτος μετονομασίας
Αβαρίτσα Αμπέλια Άρτης 1951
Άγιος Αρσένιος Κυπάρισσος Φιλιατών 1960
Άγιος Κοσμάς ο Μποτζαράς Βουτσαράς Ιωαννίνων 1981
Άγιος Νικόλαος Ραχούλα Δωδώνης 1963
Αγόρανα Τρίκαστρον Πρεβέζης 1927
Αλεποχώρι Μαντείον Δωδώνης 1953
Αληζώτ Τσιφλίκ Γεροπλάτανος Ιωαννίνων 1927
Αλήμπεη Ψαθοτόπι Άρτης 1927
Αμμότοπος Αμπέλια Άρτης 1954
Αμπέλια (Σωποτσέλι) Δίλοφον Ιωαννίνων 1928
Αμυγδαλέα Καλλιθέα Σουλίου 1957
Άνω Βλάντο Άνω Δεσποτικόν Πρεβέζης 1927
Άνω Δεσποτικό Δεσποτικόν Πρεβέζης 1940
Άνω Κάμπος (Άνω Σουδενά) Άνω Πεδινά Δωδώνης 1929
Άνω Κορύτιανη Άνω Σκαφιδωτή Πρεβέζης 1927
Άνω Μπάνι Περάνθη Άρτης 1927
Άνω Πέτρα Πέτρα Άρτης 1953
Άνω Σουδενά Άνω Κάμπος Ιωαννίνων 1928
Αράχοβα Ριζόν Φιλιατών 1959
Αραχοβίτσα Κεφαλόβρυσον Δωδώνης 1955
Αρβενίτσα Αργυρότοπος Φιλιατών 1928
Αρδομίστα Λογγάδες Δωδώνης 1955
Αρίλα Κεφαλάρι Μαργαριτίου 1927
Αρίνιστα Κτίσματα Πωγωνίου 1927
Αρμάτοβο Άρματα Κονίτσης 1928
Αρπίτσα Πέρδικα Μαργαριτίου 1927
Άρτσες Νάρκισσος Μαργαριτίου 1927
Αρτσίστα Αρίστη Δωδώνης 1929
Αχούρια Αγία Βαρβάρα Φιλιατών Θεσπρωτίας 1957
Αχούρια Αγίου Νικολάου Άγιος Νικόλαος Φιλιατών 1928
Αχούρια Αγίων Πάντων Άγιοι Πάντες Φιλιατών Θεσπρωτίας 1928
Αχούρια Βαβουρίου Πλάτανος Φιλιατών 1965
Βάλτιστα Χαραυγή Πωγωνίου 1956
Βαλτσώρα Πηγάδια Ιωαννίνων 1927
Βάνιστα Κρύα Ιωαννίνων 1928
Βάξια Δρίσκος Δωδώνης 1954
Βάρβεσι Άγιοι Απόστολοι Δωδώνης Ιωαννίνων 1940
Βαρμόβα Φτέρη Παραμυθίας 1928
Βάρφανη Παραπόταμος Φιλιατών 1928
Βασιλικό Βασιλική Δωδώνης 1957
Βασταβέτσι Ταξιάρχαι Ιωαννίνων 1927
Βέλιανη Χρυσαυγή Σουλίου 1959
Βελτίστη Κρύα Βρύση Άρτης 1962
Βελτσίστα Κληματιά Ιωαννίνων 1928
Βερνίκο Βερενίκη Παραμυθίας 1927
Βετσικό Βίκος Δωδώνης 1955
Βίλια Δονάτος Φιλιατών 1928
Βλαχοχώρι Πολύδροσον Σουλίου 1957
Βοϊνίκο Προδρόμι Παραμυθίας 1927
Βομπλό Σταυροδρόμι Πωγωνίου 1929
Βοντίβιστα Αμπελιά Ιωαννίνων 1928
Βορδώ Μονολίθι Πρεβέζης 1927
Βορτόπια Αναβρυτόν Φιλιατών 1959
Βοστίνα Πωγωνιανή Πωγωνίου 1928
Βουλγαρέλι Δροσοπηγή Άρτης 1951
Βουλίστη – Παναγία Παναγία Νικοπόλεως και Πάργας 1959
Βράβορη Ανάργυροι Ιωαννίνων 1927
Βράνιστα Τράπεζα Κονίτσης 1954
Βραστίτσα Καστανιά Άρτης 1927
Βράστοβο Παλαιόκαστρο Μαργαριτίου 1927
Βρατίλα Δίλοφον Θυάμιδος 1963
Βρέστα Αμπέλια Φιλιατών 1927
Βρεστενίτσα Πηγαί Άρτης 1927
Βρεστό Αλώνια Άρτης 1954
Βριάζα Δίστρατον Κονίτσης 1928
Βώλια ή Μούρτος Μούρτος Φιλιατών 1927
Γαλαταριά (Δένσικον) Αετομηλίτσα Κονίτσης 1928
Γαρδίκι Άγιος Γεώργιος Φιλιατών 1959
Γενίτσαρη Ψαθάδες Άρτης 1927
Γιάνιστα Βασιλικόν Δωδώνης 1955
Γιαννούζι Αχερουσία Μαργαριτίου 1927
Γιαννούλα Ξηρικόν Μετσόβου 1963
Γκιολάδες Γυμνότοπος Πρεβέζης 1927
Γκιόναλα Ρεματιά Πρεβέζης 1927
Γκουβέρι Φαράγγι Πωγωνίου 1928
Γκουλεμή Σμυρτιάς Δωδώνης 1956
Γκούρα Βαπτιστης Ιωαννίνων 1927
Γκούρα Δροσιά Άρτης 1954
Γκούρζα Άνω Παλιοκκλήσι Φιλιατών 1927
Γκρίμπιανη Αρετή Δωδώνης 1955
Γκρισμπάνη Ελεύθερον Κονίτσης 1927
Γλάβιτσα Αυλότοπος Παραμυθίας 1928
Γλουμποτσάρι Μακροχώρα Φιλιατών 1927
Γλούστα Πλαγιά Φιλιατών 1959
Γλύζιανη Καταρράκτης Δωδώνης 1955
Γοβριτσά Κρυόβρυση Ιωαννίνων 1928
Γορίτσα Καλλιθέα Κονίτσης 1955
Γορίτσα Σταυροχώρι Μαργαριτίου 1927
Γουλά Πλατάνια Ιωαννίνων 1928
Γράβα Βουνοσπηλιά Φιλιατών 1927
Γράσδανη Καταμάχη Παραμυθίας 1929
Γρατσανά Ασπροχώρι Ιωαννίνων 1927
Γρεβενίτσα Καρυά Άρτης 1954
Γρέβια Μηλέαι Άρτης 1981
Γρετσίστα Γραικικόν Άρτης 1927
Δέντσικο Γαλαταριά Κονίτσης 1927
Δεπαλίστα Μολυβδοσκέπαστος Κονίτσης 1929
Δερβανίστα Ανθοχώριον Μετσόβου 1924
Δικεσίνα Πέρδικα Άρτης 1954
Δοβίσδιανα Χαλάσματα Ιωαννίνων 1927
Δοβρά Ασπράγγελοι Ιωαννίνων 1927
Δόβρα Πηγή Άρτης 1950
Δοβρίνοβο Ηλιοχώρι Ιωαννίνων 1927
Δόβρο Παλαιά Αλώνια Ιωαννίνων 1927
Δόλιανη Νέον Αμαρούσιον Δωδώνης 1955
Δούβιανα Κρυοπηγή Πρεβέζης 1927
Δράγανη Αμπελιά Σουλίου 1958
Δραγάρι Καστανώνας Ιωαννίνων 1927
Δραγοβέτσι Έλαφος Ιωαννίνων 1928
Δραγομή Παλιουρή Δωδώνης 1955
Δραγουμί Ζερβοχώρι Παραμυθίας 1929
Δρεστενίκο Τρίστενο Ιωαννίνων 1927
Έλεζνα Αρτοπούλα Δωδώνης 1956
Επάνω Πέτα Άνω Πέτρα Άρτης 1927
Ζαβράτσι Κέδρος Ιωαννίνων 1927
Ζαγόριανη Χρυσοράχη Ιωαννίνων 1927
Ζαγόρτσα Πολύγυρον Ιωαννίνων 1940
Ζαραβίνα Λιβάδιον Δωδώνης 1963
Ζαραβίνα Λίμνη Πωγωνίου 1928
Ζαραβούτσι Άγιος Νικόλαος Δωδώνης 1955
Ζαροβίνα Σκεπαστό Πρεβέζης 1927
Ζελεσό Ξηρόλοφος Παραμυθίας 1927
Ζέλιστα Φωτεινόν Ιωαννίνων 1927
Ζέλιτσα Εξοχή Κονίτσης 1927
Ζέλοβα Βουνοπλαγιά Ιωαννίνων 1928
Ζέρμα Πλαγιά Κονίτσης 1955
Ζερμή Βρυσούλλα Πρεβέζης 1927
Ζοντίλα Ζωοδόχος Δωδώνης 1955
Ζωνδήλα Δίκορφον Ιωαννίνων 1927
Ζώριστα Πεντόλακκος Ιωαννίνων 1928
Θανάτικα Μέλισσα Φιλιατών 1963
Ίσβορος Αμάραντος Κονίτσης 1927
Ιτέα Κερασιά Δωδώνης 1963
Κακσιοί Άγιος Κοσμάς Πωγωνίου 1928
Καλαρέτσι Πηγή Άρτης 1954
Καλουδέ Ψηλόκαστρον Πωγωνίου 1927
Καλπάκι Ελαία Φιλιατών 1928
Καμαρίνα Ζάλογκον Νικοπόλεως και Πάργας 1968
Καμνιά Ανθρακίτης Δωδώνης 1947
Κάμπος Αλώνι Νικοπόλεως και Πάργας 1963
Κάμπος Κάτω Βερενίκη Δωδώνης 1963
Κανεσοί Καλαμιές Άρτης 1927
Καντζάς Στεφάνη Πρεβέζης 1927
Κάντσικο Δροσοπηγή Κονίτσης 1955
Κάργιανη Αχλαδιά Φιλιατών 1928
Καρτέρεζα Καρτέρι Μαργαριτίου 1927
Καρυαί Καρυόφυτον Δωδώνης 1963
Καστάνιανη Καστανή Πωγωνίου 1954
Καταβόθρα Ασπροχώριον Άρτης 1954
Κάτω Βλάντο Κάτω Δεσποτικόν Πρεβέζης 1927
Κάτω Κάμπος (Κάτω Σουδενά) Κάτω Πεδινά Δωδώνης 1929
Κάτω Κορύτιανη Κάτω Σκαφιδωτή Πρεβέζης 1927
Κάτω Μπάνι Λουτρότοπος Άρτης 1927
Κάτω Ξέχωρο Βρυσούλα Φιλιατών 1964
Κάτω Σουδενά Κάτω Κάμπος Ιωαννίνων 1928
Κεδράς (Σκλούπον) Αμπελοχώρι Δωδώνης 1929
Κέναλη Κοτρώνι Μαργαριτίου 1927
Κερασέα Κάτω Κρυφοβόν Δωδώνης 1966
Κεράσοβο Αγία Παρασκευή Κονίτσης Ιωαννίνων 1954
Κεράσοβο Κερασέα Δωδώνης 1955
Κεράσοβο Κερασώνας Πρεβέζης 1927
Κερτέριζα Καρτέρια Παραμυθίας 1927
Κεφαλόβρυσο Λευκοθέα Δωδώνης 1961
Κλαζιάδαι Δροσοχώριον Δωδώνης 1950
Κλείτσοβο Κλειδί Άρτης 1927
Κοβίλιανη Πολύλοφον Ιωαννίνων 1928
Κοκκίνιστα Κοκκινιά Φιλιατών 1928
Κονάτσια Αηδόνια Άρτης 1981
Κοντοβράκι Δαφνούλα Δωδώνης 1954
Κόπρα Ανθοχώριον Δωδώνης 1955
Κόπραινα Αλυκή Άρτης 1927
Κορετσικό Περδικόρραχη Άρτης 1962
Κορσάτσικο Προσήλιον Κονίτσης 1927
Κορτέσι Μεσοβούνιον Παραμυθίας 1955
Κορτίνιτσα Νικάνορας Κονίτσης 1927
Κορύστιανη Φροσύνη Παραμυθίας 1927
Κοσόλιανη Αετόπετρα Ιωαννίνων 1927
Κοτόρτσι Αετορράχη Δωδώνης 1926
Κουκουλίστα Κουκούλια Άρτης 1927
Κουμτζάδες Αμμότοπος Άρτης 1927
Κουσοβίστα Κτιστάδες Άρτης 1927
Κουσοβίτσα Αγία Μαρίνα Θυάμιδος Θεσπρωτίας 1953
Κουσοβίτσα Αγιομαρίνα Πωγωνίου 1926
Κουτικάται Γερωπλάτανος Νικοπόλεως και Πάργας 1955
Κουτρουλάδες Σακελλαρικόν Δωδώνης 1951
Κούτσι Βρυσούλα Φιλιατών 1928
Κούτσι Πολυνέριον Θυάμιδος 1955
Κουτσούφλιανη Ηλιόρραχη Κονίτσης 1929
Κράβαρι Ανωράχη Πρεβέζης 1927
Κρεάστοβα Λάκκα Άρτης 1954
Κρετσούνιστα Δεσποτικόν Ιωαννίνων 1927
Κρυόβρυση Αμπελάκια Δωδώνης 1963
Κυρ Νικολός Ανθότοπος Άρτης 1954
Κωστάνα Μηλέα Φιλιατών 1959
Λαγάτορας Μυριδάφνη Δωδώνης 1950
Λαμπανίτσα Ελαταριά Παραμυθίας 1928
Λαχανόκαστρο Ωραιόκαστρον Πωγωνίου 1955
Λέδεζδα Λαδοχώρι Φιλιατών 1927
Λειψή Αθαμάνιον Άρτης 1950
Λέλοβα Θεσπρωτικόν Πρεβέζης 1927
Λεσιανά Αυγό Ιωαννίνων 1928
Λεσινίτσα Βρυσοχώρι Ιωαννίνων 1927
Λεσκάτσι Ασημοχώρι Κονίτσης 1927
Λιάπη Ιτέα Δωδώνης 1955
Λιασκοβέτσι Λεπτοκαρυά Ζαγορίου Ιωαννίνων 1927
Λιάταινα Μύλοι Μετσόβου 1963
Λιβιάχοβο Άγιος Ανδρέας Ιωαννίνων 1981
Λιβίκιστα Ζωτικός Παραμυθίας 1928
Λιβίτσικο Ζυγός Άρτης 1927
Λιγοράτι Καταβόθρα Μαργαριτίου 1927
Λιδίζδα Ασπροκκλήσι Φιλιατών 1927
Λίμποβο Κρυονέριον Φιλιατών 1959
Λιογκάτι Αγορά Παραμυθίας 1927
Λιόκο Ασβεστοχώρι Ιωαννίνων 1928
Λιτονιάβιστα Κλειδωνιά Κονίτσης 1954
Λοζέτσι Ελληνικόν Ιωαννίνων 1927
Λομποβίστρα Ποταμιά Φιλιατών 1963
Λούτζονος Ποτιστικά Ιωαννίνων 1927
Λούψικο Λυκόραχη Κονίτσης 1928
Λουψίστα Λειψόν Άρτης 1927
Λύκος Χαραυγή Φιλιατών 1955
Λυκούρσι Μεσοπόταμον Μαργαριτίου 1927
Μάζι Πολύδωρο Παραμυθίας 1929
Μαντζάρι Άγιος Αρσένιος Φιλιατών 1958
Μαχαλάς Ανθούσης Τρίκορφον Νικοπόλεως και Πάργας 1955
Μέβδεζα Παλαιόπυργος Πωγωνίου 1927
Μέγα Ανήλιον (Στολοβόν) Διπόταμον Δωδώνης 1929
Μεγάλο Μπισδούνι Ελεούσα Δωδώνης 1950
Μεγάλο Προσγόλι Μεγάλο Περιστέρι Ιωαννίνων 1927
Μέγγουλη Περιστέρι Πωγωνίου 1928
Μελιανά Μηλιανά Άρτης 1964
Μελίχοβο Μελιά Ιωαννίνων 1928
Μενίνα Νεράιδα Παραμυθίας 1955
Μετζητιέ Κεφαλόβρυσον Πωγωνίου 1927
Μήγερι Τετράκωμον Άρτης 1927
Μικρό Μπισδούνι Άγιος Ιωάννης Δωδώνης 1950
Μικρό Προσγόλι Μικρό Περιστέρι Ιωαννίνων 1927
Μογγλιούς Καρυδιές Ιωαννίνων 1927
Μορκιούς Ηλιόκαλη Ιωαννίνων 1927
Μορφάτι Μόρφι Μαργαριτίου 1927
Μόσιορη Σιταριά Ιωαννίνων 1927
Μοσπίνα Λύγγος Δωδώνης 1955
Μουζάκα Σφηνωτό Πρεβέζης 1927
Μουζακάτι Μουζακέικα Μαργαριτίου 1927
Μούλαι Πέρδικα Δωδώνης 1954
Μουλιανά Γοργόμυλος Πρεβέζης 1927
Μουλιάνοι Γοργόμυλος Πρεβέζης 1928
Μουράταγας Καλλίθεα Δωδώνης 1953
Μούρι Πυργί Μαργαριτίου 1927
Μούρτος Σύβοτα Θεσπρωτίας 1940
Μουσούντα Μεσούντα Άρτης 1927
Μουτσάλα Νεροχώρι Φιλιατών 1928
Μουτσιάρα Κρυοπηγή Άρτης 1954
Μπάγια Κήποι Ιωαννίνων 1928
Μπαντούλα Απόμερον Άρτης 1927
Μπαρκμάδι Καστρίτσα Ιωαννίνων 1927
Μπαρταβάρη Χαροκόπι Κονίτσης 1927
Μπάρτζι Επισκοπείον Ιωαννίνων 1928
Μπατσούδια Πλατάνια Άρτης 1954
Μπελθούκι Πυξαριά Κονίτσης 1927
Μπεσερέ Γεφύρι Μαργαριτίου 1927
Μπιλιάρι Αγία Παρασκευή Νικοπόλεως και Πάργας Πρεβέζης 1955
Μπιρμπίλι Αηδόνι Μαργαριτίου 1927
Μπλαγκοβίτσα Διάσελον Άρτης 1927
Μπλίσδιανη Λαγκάδα Κονίτσης 1927
Μποζανικό Ορεινόν Πωγωνίου 1928
Μπολιάνα Καλλονή Άρτης 1954
Μπονδάρι Βαλανιδούσα Πρεβέζης 1927
Μποροβάρι Κυρά Παναγιά Παραμυθίας 1927
Μποτζάρας Άγιος Κοσμάς Δωδώνης 1971
Μπότσι Μεγαλόχαρη Άρτης 1927
Μποτσιφάρι Μοναστήρι Κονίτσης 1928
Μπούγα Ανεμορράχη Άρτης 1927
Μπουκόρι Ζωοδόχος Πηγή Δωδώνης 1971
Μπουκόρι Ζωοδόχος Πηγή Ιωαννίνων 1981
Μπουλμέτ Ζερβό Γαλατάς Πρεβέζης 1927
Μπούλτσι Έλατα Δωδώνης 1926
Μπουράτσα Αγία Τριάς Ιωαννίνων 1927
Μπουρελέσα Κουμαριά Ιωαννίνων 1928
Μπουρντάρι Δαφνόφυτον Δωδώνης 1950
Μπουτσικό Πωγωνίσκος Κονίτσης 1927
Μπράγια Κρανούλα Ιωαννίνων 1940
Μπράνια Μαρίνα Φιλιατών 1927
Μπρέσνιτσα Κορφοβούνι Άρτης 1927
Μπριγιάνιστα Βασιλόπουλον Ιωαννίνων 1927
Μπρίγκα Πέντε Πηγάδια Νικοπόλεως και Πάργας 1971
Μύλων Σμέρτου Φιλιατών 1963
Νάσσαρη Άσσος Πρεβέζης 1927
Νέα Κατούνα Νεοχώριον Πωγωνίου 1955
Νέα Σέλλιανη Κρυσταλλοπηγή Παραμυθίας 1955
Νεζερά Ανατολή Άρτης 1954
Νεζερίτσα Δρών Άρτης 1954
Νεμίτσα Βουβοπόταμος Μαργαριτίου 1928
Νέστα Φασκομηλιά Φιλιατών 1928
Νησίστα Κεντρικόν Άρτης 1954
Ντάρα Ελιά Πρεβέζης 1927
Ντίσπερη Λυκοτρίχι Ιωαννίνων 1927
Ντόλιανη Γερωπλάτανος Φιλιατών 1955
Ξέχωρο Ζεϊνέλ Ξέχωρον Κάτω Φιλιατών 1927
Ξέχωρο Μέμκου Ξέχωρον Άνω Φιλιατών 1927
Ξέχωρο Ντέμι Ξέχωρον Φιλιατών 1927
Οσδίνα Πέντε Εκκλησιές Παραμυθίας 1927
Οστανίτσα Αηδονοχώρι Κονίτσης 1929
Παλαιά Αλώνια Πετράλωνα Δωδώνης 1970
Παλαιορόφορος Ωρωπός Νικοπόλεως και Πάργας 1955
Παλαιοχώρι Δίκορφον Νικοπόλεως και Πάργας 1963
Παλιάμπελα Καλλιθέα Φιλιατών 1957
Παλιοκουτσάτι Εικόνισμα Παραμυθίας 1927
Παναγία Ξηρόλοφος Νικοπόλεως και Πάργας 1963
Παναγία Ιμαρέτ Ελεούσα Άρτης 1927
Παράβρυσον (Πλησεβίστα) Πλαίσιον Θυάμιδος 1929
Πεκλάρι Πηγή Κονίτσης 1955
Πέστιανη Κρυόβρυση Θυάμιδος 1955
Πιστιανά Δίστρατον Άρτης 1956
Πιτσαρί Αετός Φιλιατών 1928
Πλάβαλη Αγία Βαρβάρα Κονίτσης Ιωαννίνων 1928
Πλαγιά Κεφαλοχώριον Φιλιατών 1961
Πλέσια Τσαρκοβίστας Αγία Αναστασία Δωδώνης Ιωαννίνων 1928
Πλησεβίστα Παράβρυσον Φιλιατών 1928
Πόβλα Αμπελών Φιλιατών 1959
Πογδόριανη Παρακάλαμον Ιωαννίνων 1927
Ποδογορά Λυκοστάνη Ιωαννίνων 1940
Ποδογορά Ριζόβουνον Πρεβέζης 1927
Πόλιτσα Πλατανούσα Ιωαννίνων 1940
Πολίτσιανα Βαθύκαμπος Άρτης 1954
Πόποβο Αγία Κυριακή Σουλίου Θεσπρωτίας 1928
Ποταμιά Ζωοδόχος Πηγή Δωδώνης 1963
Πουλιάνα Γραβιά Νικοπόλεως και Πάργας 1963
Πουλιάνα Λεύκη Νικοπόλεως και Πάργας 1964
Πράδαλλα Παρδαλίτσα Παραμυθίας 1927
Προβίδια Άγιοι Απόστολοι Νικοπόλεως και Πάργας 1955
Προσβάλα Βαθύπεδον Ιωαννίνων 1928
Πυροβίτσικα Καλόβρυση Κονίτσης 1927
Ράπεζα Ανθούσα Μαργαριτίου 1927
Ραψίστα Πεδινή Ιωαννίνων 1928
Ραψίστα Πλατανούσα Πρεβέζης 1927
Ρεκίστιανα Ρείκια Άρτης 1927
Ρετσάτι Τροπαιούχος Φιλιατών 1927
Ρηνιάσα Ριζά Πρεβέζης 1928
Ροδοτόβι Ροδοτόπι Ιωαννίνων 1927
Ρουμπάτες Μερόπη Πωγωνίου 1928
Ρουσάτσα Πολυστάφυλον Πρεβέζης 1927
Ρύζιανη Άγιος Γεώργιος Θυάμιδος 1953
Σαλίστα Λάκκα Θυάμιδος 1929
Σαμέτια Άγιος Δομινάτος Παραμυθίας 1927
Σάνοβο Αετόπετρα Κονίτσης 1954
Σαντοβίτσα Μάρμαρα Ιωαννίνων 1928
Σαράτι Μύλοι Θυάμιδος 1955
Σαφράμπολις Σμυρτούλα Πρεβέζης 1927
Σεκλίστα Ελάτη Άρτης 1954
Σέλλιανη Αγία Μαύρα Παραμυθίας 1955
Σέλτσα Οξυά Κονίτσης 1927
Σενίτσα Ελευθέριον Μαργαριτίου 1928
Σέρες ή Σέρεσι Μικροσπηλιά Άρτης 1927
Σέσο Δίλακκον Δωδώνης 1963
Σέσοβο Πολύβρυσον Πρεβέζης 1927
Σιάντος Δαφνούλα Άρτης 1954
Σινιάγκος Πέραμα Άρτης 1954
Σιούτιστα Καστρίον Δωδώνης 1950
Σίτσαινα Αμπέλια Μετσόβου 1963
Σκαφιδωτή Τρίκαστρο Πρεβέζης 1928
Σκέμπο Βράχος Πρεβέζης 1927
Σκέφερη Μύλοι Φιλιατών 1928
Σκλιάβη Άγιος Αρσένιος Φιλιατών 1960
Σκλούπο Κεδριάς Ιωαννίνων 1928
Σκλούψα Μηλέα Άρτης 1954
Σκούπα Καρυδέα Νικοπόλεως και Πάργας 1963
Σκουπίτσα Άγιος Γεώργιος Παραμυθίας 1955
Σκουπίτσα Κεστρίνη Φιλιατών 1957
Σμοκοβίνα Καρτέρεζα Πρεβέζης 1926
Σμοκοβίνα Συκοχώρι Μαργαριτίου 1927
Σμυρτούλα Νικόπολις Νικοπόλεως και Πάργας 1965
Σούλι Ντίνου Σουλόπουλον Ιωαννίνων 1927
Σουμερού Μεσόπυργος Άρτης 1927
Σπαθαράτι Σπαθαραίοι Μαργαριτίου 1927
Σπάρταρη Τρίκορφον Θυάμιδος 1929
Σπλάντζα Αμμουδιά Μαργαριτίου 1928
Σρεβίνα Καμπή Άρτης 1927
Στάνοβο Μανδρότοπος Παραμυθίας 1927
Σταρίτσιανη Πουρνιά Κονίτσης 1928
Στολοβόν Μέγα Ανήλιον Ιωαννίνων 1928
Στράτσιανη Πύργος Κονίτσης 1954
Στριγανέτσι Διχούνι Ιωαννίνων 1929
Συντικλιά Μυρσίνη Πρεβέζης 1927
Σφελένικο Δρυόφυτον Πρεβέζης 1927
Σχωρέτσενα Καταρράκτης Άρτης 1927
Σωποτσέλι Αμπελιές Ιωαννίνων 1927
Ταμπάνια Θέμελο Μαργαριτίου 1927
Ταξιάρχαι (Βασταβέτσι) Πετροβούνι Ιωαννίνων 1928
Τζιόρα Μαβίλλη Δωδώνης 1950
Τζοβίστα Δαφνωτή Πρεβέζης 1927
Τιμπά Ζυγός Άρτης 1954
Τοπόλα Χειμαδιό Πρεβέζης 1927
Τοσκεσάκι Μικροχώριον Δωδώνης 1954
Τοσκέσι Αχλαδέαι Δωδώνης 1956
Τουρκοπάλουκο Κυψέλη Νικοπόλεως και Πάργας 1958
Τούρνοβο Γοργοπόταμο Κονίτσης 1929
Τσαπρασλή Ακροποταμιά Άρτης 1927
Τσαρακλιμάνι Παλιάμπελα Φιλιατών 1955
Τσαραπλανά Βασιλικόν Πωγωνίου 1928
Τσαρκοβίστα Δωδώνη Ιωαννίνων 1927
Τσαρκοβίστα (Κουρέντων) Εκκλησοχώρι Ιωαννίνων 1928
Τσεκουράτι Τσεκούρι Μαργαριτίου 1927
Τσερβάρι Ελαφότοπος Ιωαννίνων 1928
Τσέργιανη Λοφίσκος Δωδώνης 1954
Τσερίτσανα Πλατάνια Δωδώνης 1954
Τσερκίστα ή Συρκίστα Κλειστόν Άρτης 1927
Τσερκούβιανα Εκκλησιά Πρεβέζης 1927
Τσερκούβιανα Ιτέα Άρτης 1981
Τσερνέσι Ελατοχώρι Ιωαννίνων 1927
Τσιμπουκάτικα Πέραμα Φιλιατών 1963
Τσίπιανη Άμπελος Δωδώνης 1963
Τσιφλίκι Πύργος Άρτης 1954
Τσιφλίκι Ραχούλι Παραμυθίας 1927
Τσιφλίκι Γκούρζας Κάτω Παλιοκκλήσι Φιλιατών 1927
Τσουκλέρα Κάμπος Άρτης 1954
Τσουρίλα Αμυγδαλέα Παραμυθίας 1955
Φατήρι Κερασοχώριον Φιλιατών 1955
Φθίνα Αηδονιά Πρεβέζης 1927
Φραστανά Κάτω Μερόπη Πωγωνίου 1928
Φράστανα Κυπαρίσσια Ιωαννίνων 1928
Φυτόκι Θεοτόκος Κονίτσης 1929
Χαλάσματα Γαλήνη Πρεβέζης 1981
Χαλάσματα (Δοβίσδιανα) Προσήλιον Ιωαννίνων 1928
Χόσιανα Φωτεινόν Άρτης 1953
Χουλιαρέικα Ξηρικόν Άρτης 1954
Χώσεψη Κυψέλη Άρτης 1962
Ψαθάδες (Γενίτσαρη) Ψαράδες Άρτης 1927